Zkušenosti

Zkušenosti z turnajů

Při hledání na českých i zahraničních stránkách jsem nikde nenašel žádné články o strategii ve hře, většinou jsou všude jen základní pravidla. Pokusil jsem se tedy sepsat pár tipů na základě svých zkušeností z pár turnajů, kterých jsem se zúčastnil. Pokud máte své tipy, které jste ochotni sdílet s ostatními, neváhejte je přidat do diskuze.

Kvalitní postoj

Všiml jsem si, že existují v zásadě 3 způsoby, jak hrát. Někteří sedí na židli, jiní stojí předkloněni a další stojí rozkročmo. Právě poslední styl jsem viděl u našich nejlepších hráčů, a proto jsem se ho rozhodl otestovat.

Jednak jsem na něm ocenil, že člověka z toho nebolí záda (po delším turnaji, kdy jste stále předkloněni, je to malinko cítit). Tím, že se ze široka rozkročíte, dosáhnete nejen toho, že se nemusíte předklánět, ale tento postoj je mnohem stabilnější. Všiml jsem si, že zatímco při předklonu člověk mírně pohybuje celým tělem, tak při rozkroku je tělo v klidu a pohybuje se pouze ruka. Na základě zkušeností z kuliček a pétanque bych věřil, že i v holandském billiardu bude mít eliminace zbytečných pohybů ostatních částí těla pozitivní vliv na přesnost.

Testovací puky

Před hrou máte možnost použít 5 testovacích puků. Doporučuji toho pokaždé využít, protože i když se hraje na stolech stejné značky, může být vždy potřeba hrát trochu jinou silou. Zjistil jsem, že může nastat situace, kdy určitá část stolu je kluzčí a jiná trochu více brzdí. Proto se snažím těchto 5 testovacích disků neházet jen do jedné branky, ale vyzkoušet si všechny části stolu, abych měl lepší představu o tom, jak silně bude třeba hrát.

Hra s odrazem

Do krajních jamek (ty za 1 a 2 body) může být pro někoho snažší se trefovat tak, že na ně nemíří přímo, ale hraje s odrazem o stěnu.

Silné rány

Pokud stejně jako já nemáte úplně nejpřesnější mušku, s největší pravděpodobností vám v průběhu hry zůstane před brankami velké množství disků. Zde se mi osvědčily 2 věci:

1. První puky hrát raději menší silou, aby se neodrážely daleko od branek. Tam by totiž akorát překážely.

2. Ve chvíli, kdy je v blízkosti jamek větší množství puků, může být výhodnější do nich zahrát co největší silou. S nějakou statistickou pravděpodobností budou padat do některých branek. Pokud se vám vyplatí hrát více s citem a přesně mířit i v takových situacích, pravděpodobně už jste lepší hráč a podobné tipy byste neměli číst, ale sami psát :)